ank___nn_.png (372 bytes)
© 2022, Ing. Petr Rastokin,
Astrologická poradna "RA"

Původně umístěno jako příspěvek na fórum Astrologie


Filipo-Jakubská noc

Většina lidí ví, že s koncem dubna přichází Filipo-Jakubská noc. Již daleko méně lidí ví, že se jedná o čistě astrologickou záležitost. Pátý apoštol Filip představuje ohnivé znamení Lva (5.znamení), Jakub mladší - devátý apoštol - pak ohnivé zn. Střelce.

Noc na 1.květen - svátek obou apoštolů je tudíž ohnivá noc. Zapalují se ohně - ohně dole na zemi (Lev) i nahoře na nebi (Střelec).

Tedy přesněji - "na zemi" se spíš "zapalujou lejtka", a pokud to chytne pořádný švunk, tak ten oheň za koštětem je vidět i na nebi.

Pro úplnost - v pořadí 12ti apoštolů ve zvěrokruhu jsou Jakubové dva. První je Jakub "starší" (tj.Blíženci) a naproti němu Jakub "mladší" nebo také "menší",  tj. ten, který v direktním chodu nastává později, proto Střelec. Přes oblohu je spojuje známá galaktická cesta, příslovečný Jákobův žebřík. (1.květen. - svátek obou apoštolů - viz Friedrich: Křesťanská chronologie (*) .)  Navíc samotná "ohnivá noc" už patří k 1.květnu, neboť den začínal západem Slunce ("byl večer a bylo jitro").  Astrologicky správné pořadí apoštolů je pouze v Matoušově evangeliu (Mt.10.2).


*)  G.Friedrich (Rukověť křesťanské chronologie) výslovně uvádí "Filipa a Jakuba menšího".


Doplnění textu po dotazu z fóra "kde jsem to sebral" (trochu jsem dumal, zda replikovat i konkrétní podobu dotazu, ale nakonec mi vyšlo, že můj komentář bude názornější).

DotazJoe Smith:
 - Jak jste přišel na tvrzení, že apo. Filip představuje znamení Lva?
 - Jak jste přišel na tvrzení, že apo. Jakub představuje znamení Střelce!
 - A co teprve oba Jakubové / osa Blíženci - Střelec/ ?
 - Jak jste přišel na tvrzení, že Jakubův žebřík protíná osu 3 - 9 dům, popř. znamení Blíženců a střelce?

Odpověď (mírně upraveno pro potřeby WEBu - původní odkaz viz úvod):

Je potřeba znát tradici (nejen tu astrologickou) i tradiční zdroje (včetně biblických).

Apoštolé (apo-stellae = pocházejí "z hvězd") - viz poznámky k čl. V.J.Žižka: Velikonoční-rovnodenní. Pro přiřazení apoštolů a znamení je nutné vycházet z atributů apoštolů (a ty atributy je potřeba znát, stejně jako archetypy znamení) a samozřejmě je nutné vycházet i ze zmíněného Matoušova evangelia - viz přednáška Poznání archetypů  na Eukarpii 2017. Tam je také analýza slovního spojení "Šimon kterýž slove Petr" i rozklad jména 12.apoštola, "vzešlého z Ryb" (ale je tam i ten Filip).

Už z poznámky o "Galaktické cestě" mělo i méně znalým vyplynout, že se jedná o stelární záležitost, a tudíž spojovat Jákobův žebřík s osu 3.-9. dům postrádá logiku. Jelikož jde o historickou záležitost, je nutné kontext vztahovat na počátek Křesťanství, a tudíž na dobu kdy korespondovaly znamení a stejnojmenná souhvězdí, tedy vycházet z tzv. "Mytologického zodiaku" viz definice v čl. "Cyklus věků".

Pak vyjde zmíněná "Galaktická cesta" tj. "Mléčná dráha" mezi začátkem znamení Blíženců a Střelce (Jákobův žebřík je tradiční označení Mléčné dráhy - je to další věc tradice, kterou je potřeba znát - na její starověký původ odkazuje také Ovidius-Proměny: Lykáón).  Na následující astrolábové projekci je to vyobrazeno pro rok 1 n.l. (fialově je vyznačen Galaktický rovník - "ústřední" linie Mléčné dráhy).


ZPĚT  na hlavní stránku

02:21:16, 04. května 2025 © Ing. Petr Rastokin